David Perlov Fund 2018

תחרות ליצירה דוקומנטרית ע"ש דוד פרלוב 2018

ארבע עשרה שנים מלאו מאז מותו של חתן פרס ישראל לקולנוע, הבמאי, דוד פרלוב, ושלב הגמר של תחרות קרן פרלוב ליצירה דוקומנטרית, מייסודם של שידורי קשת, קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות ומשפחת פרלוב, יתקיים במרכזו של אירוע ההוקרה השנתי לזכרו.

השנה נמנים בחבר השופטים הבמאי והתסריטאי דני רוזנברג, הבמאי והשחקן קובי פרג', נציג קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות יואב אברמוביץ', מנהלת דוקו ואקטואליה של שידורי קשת עדי גרתי, והעורכת והמפיקה, בתו של דוד, יעל פרלוב. גובה מענק הקרן יעמוד על שווי 40,000 ₪. את הערב מנחה פיני טבגר ומפיק קובי מזרחי.


כמדי שנה נשלחו השנה הצעות לתחרות מ- 13 בתי ספר גבוהים לקולנוע ואמנות, מתוכם נבחרו 5 הצעות שעלו לשלב הגמר אשר יתקיים השנה ביום ג', 27.3.2018, בשעה 21:00 בסינמטק תל אביב.

חמישיית הגמר - קרן פרלוב 2018:

  "זרים" במאית: טל ענבר מבית ספר סם שפיגל בירושלים.
  זהו סיפורם של שני גברים ישראלים, יהודי וערבי, שנקלעים מערב של בילוי במרכז תל אביב לשיאו של פיגוע. בעיקבותיו כל מה שהם ידעו על עצמם וסביבתם- מתערער.
  "אותו האיש"במאי: אהרון טרייטל מבית הספר מנשר לאמנות, ת"א.
  חיה מושקוביץ משתוקקת לפגוש את אחיה אליעזר שנחטף בינקותו.
  האם אליעזר החרדי הוא בעצם יאנוש הנוצרי מקנדה?
  "סרט סנטר" במאי: מיכאל פלוטנו מביה"ס לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת ת"א.
  בין מכתש תחתי, בין מסדרונות וגשרים, בעליות, ירידות ובפיתולים, בתוך מרכז קניות הידוע בשם "דיזנגוף סנטר" נפגוש בחבורת נערים; חלקם זרים גמורים, חלקם גם מכרים, אך כולם יוצרים לעצמם שם מעין תת תרבות סמויה מין העין. בין אופנה אלטרנטיבית, דחיינות, עצב וסטיגמות, אם נקשיב בין השיחות, נבין שהם מגיעים לפה בשביל הצחוקים והחברים. ואולי, בתוך הצחוקים האלה, יש גם הרבה אמת.
  "השמיכה הורודה" במאית: לינה מוסטפא מבית הספר לאמנויות ויצו חיפה.
  החיים הם משהו מסובך, ומשפחה היא משהו שמסבך אותם עוד יותר. ביום בהיר אחד הופיעה ילדה בת שנה שנאחזת בכל כוחה בשמיכה הורודה שהיא הביאה מבית אימה. זה התחיל בסיפור של סבתא שויתרה על חייה בשנות הפנסיה על מנת לגדל את הילדה, ונגמר בסיפור של משפחה שלמה.
  "כמים הפנים לפנים" במאית: מעיין פורת מהמכללה האקדמית ספיר.
  גיבורת הסרט מאורסת ומתלבטת אם להתחתן בחתונה הלכתית. אם תבחר לעשות זאת, זה יהיה בכדי לאחות את הקרע במערכת היחסים בינה לבין אמה בעקבות העזיבה שלה את העולם הדתי. האם, עובדת כמדריכת כלות ובלנית ביישוב הדתי בה חיה. היא מכינה כלות לקראת החתונה ולמעבר מעולם של שמירת נגיעה לחיים זוגיים הכוללים מגע מיני בפעם הראשונה. במרכז ההכנה לחתונה מתקיים טקס הטבילה במקווה שבו אישה מטהרת את עצמה מטומאת הנידה ומתירה עצמה למגע. הבת מגדירה את עצמה כאישה פמיניסטית ומתקשה לקבל על עצמה את הלכות הנידה ואת הטבילה במקווה, אך מתלבטת אם לטבול בכדי לחזור לחיק אמה. הסרט יתקיים ברובו בתוך המקווה, החלל הקטן הנמצא מתחת לאדמה, מתחת לפני השטח, כמו גם העיסוק בגוף ומיניות נשית בחברה הדתית. הסרט יעקוב אחר שיעורי הדרכת הכלות שתעביר האם לביתה; הסרט יעסוק במתח הקיים בין הדת לפמיניזם, בין הישן לחדש, בין אמהות לבנות.

תהליך הבחירה בתחרות מורכב משני שלבים. בשלב הראשון מועברות ההצעות שהוגשו לוועדת לקטורים אשר בוחרת מתוכם את חמש ההצעות הטובות ביותר. בשלב השני עולים הזוכים לגמר במסגרת אירוע הפיצ'ינג המסורתי העומד במרכזו של ערב ההוקרה השנתי לדוד פרלוב.

עם תום הפיצ'ינג תציג הזוכה מהשנה שעברה, תהילה אפוטה, מביה"ס לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת ת"א, בהקרנת בכורה את סרטה "סבתא שרה". העוקב אחר שרה הלוי, אשר חוגגת מאה אביבים והיא מתחזקת בית ומשפחה ענפה לתפארת. הסרט יוצא לגילוי מקור החיות שלה, אחרי אובדן ארבעה ילדים ושני בעלים - בדרך מתימן ובמלחמות ישראל – ומה יש לה להגיד, שאף אחד אף פעם לא שאל.

קרן פרלוב מייסודם של קשת, קרן רבינוביץ לאמנויות ומשפחת פרלוב הוקמה בשנת 2004, כחודש לאחר מותו של דוד פרלוב, אשר יצירתו החשובה ביותר "יומן", אסופה של סרטים דוקומנטריים אשר צילם במשך 10 שנים, מהווה אבן יסוד של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. הקרן נוסדה במטרה לעודד ולתמוך בסטודנטים צעירים העוסקים ביצירה תיעודית ולשמר את משנתו הקולנועית של דוד פרלוב, שראה בעשייה הדוקומנטרית את תכלית חייו.

מענק קרן פרלוב לזוכה יעמוד השנה על שווי 40,000 ₪ תמיכת:
קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות
שידורי קשת
טרנס טייטלס
GO2FILMS


הזוכה לשנת 2018

אהרון טרייטל
תלמיד בית הספר מנשר לאמנות, ת"א. בן זקונים במשפחה של 5 נפשות, נולד וגדל בבני ברק ב-1992.


"אותו האיש"
חיה מושקוביץ משתוקקת לפגוש את אחיה אליעזר שנחטף בינקותו.
האם אליעזר החרדי הוא בעצם יאנוש הנוצרי מקנדה?


לינקים לידיעות בנושא:
מאקו