David Perlov Fund 2016

תחרות ליצירה דוקומנטרית ע"ש דוד פרלוב 2016

שתים עשרה שנים מלאו מאז מותו של חתן פרס ישראל לקולנוע, הבמאי, דוד פרלוב, ושלב הגמר של תחרות קרן פרלוב ליצירה דוקומנטרית, מייסודם של שידורי קשת, קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות ומשפחת פרלוב, יתקיים במרכזו של אירוע ההוקרה השנתי לזכרו.

השנה נמנים בחבר השופטים הבמאי תום שובל, עיתונאית "הארץ" רוית הכט, נציג קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות פיני שץ, מנהל פיתוח בקשת, חגי לפיד, והעורכת והמפיקה, בתו של דוד, יעל פרלוב. גובה מענק הקרן יעמוד על שווי 40,000 ₪.


כמאה הצעות נשלחו השנה לתחרות מ- 17 בתי ספר גבוהים לקולנוע ואמנות, מתוכם נבחרו 5 הצעות שעלו לשלב הגמר אשר יתקיים השנה ביום ב', 15.2.2016, בשעה 21:00 בסינמטק תל אביב.

חמישיית הגמר - קרן פרלוב 2016:

  Tower of The Valley במאי: אופיר פרץ מהחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב.
  חמישים שנה לאחר שנעשה סרט פרסומת על מגדל העמק, המספר על הקמתה של עיירת פיתוח חדשה בישראל, יוצא הבמאי למסע קולנועי חזרה להיסטוריה כפי שהוא מכיר אותה, זו שסבתא שלו מספרת לו כל שבוע.
  "יום נפלא לעלי הבננה"במאי: יבין רובינשטיין ממכללת מנשר לאמנות בת"א
  מסעה של הבננה הישראלית מגבול לבנון לליבה של עזה ועריי הגדה. מסע מורכב שעובר המון שלבים בדרך וחושף את מציאות האבסורד ההישראלית-פלסטינאית.
  "חיים של אמא" במאית: ליהי סבג מבית הספר מעלה בירושלים
  מיכל,אשה-נערה ילדת רווחה לשעבר,אם חד הורית שנכנסה להריון לא מתוכנן מחליטה לגדל את ילדתה-קרן אור לבדה ויוצאת במסע אחר עצמאותה תוך התנתקות מכל מה שהכירה בעבר.
  "לידו" במאי: אורי שמאלי מבית ספר סם שפיגל בירושלים
  מסעדה שנבנתה על קו המים של ים המלח לפני שנים, עומדת היום נטושה בלב השממה היבשה. זכרונותיהם של רוני כרמל וזוהייר עמד, כל אחד מתקופתו, מציירים מקום ששרד מלחמות וכיבושים אך לבסוף נכנע לאיתני הטבע.
  "הקונכיה" במאית: אפרת גולדנברג ממכללת פרוג בבני ברק
  סיפורו של בית הכנסת "היכל יהודה" במרכז ת"א, "הקונכיה" - מיום הקמתו בשנות ה-70, שם זכה לקהל מתפללים גדול, ועד היום, בו הוא עומד כמעט ריק ממתפללים.

תהליך הבחירה בתחרות מורכב משני שלבים. בשלב הראשון מועברות ההצעות שהוגשו לוועדת לקטורים אשר בוחרת מתוכם את חמש ההצעות הטובות ביותר. בשלב השני עולים הזוכים לגמר במסגרת אירוע הפיצ'ינג המסורתי העומד במרכזו של ערב ההוקרה השנתי לדוד פרלוב.

עם תום הפיצ'ינג תציג הזוכה מהשנה שעברה, מיה צרפתי, מהחוג לקו"ט של אוניברסיטת ת"א, בהקרנת בכורה את סרטה "היפה בנשים". הסרט מספר את סיפורן של האחיות ציטרון: הלנה הצעירה מבין האחיות שבתה את ליבו של פרנץ וונטש, קצין האסאס, וכך הצליחה להציל את אחותה, רוזינקה, מתאי הגזים, אך לא את שני ילדיה.


ערב הגמר של התחרות, המתקיים במסגרת אירוע ההוקרה המסורתי לדוד פרלוב, יכלול הקרנת סרט קצר "זוכי קרן פרלוב מדברים" בהשתתפות זוכים מהשנים הקודמות.

קרן פרלוב מייסודם של קשת, קרן רבינוביץ לאמנויות ומשפחת פרלוב הוקמה בשנת 2004, כחודש לאחר מותו של דוד פרלוב, אשר יצירתו החשובה ביותר "יומן", אסופה של סרטים דוקומנטריים אשר צילם במשך 10 שנים, מהווה אבן יסוד של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. הקרן נוסדה במטרה לעודד ולתמוך בסטודנטים צעירים העוסקים ביצירה תיעודית ולשמר את משנתו הקולנועית של דוד פרלוב, שראה בעשייה הדוקומנטרית את תכלית חייו.

מענק קרן פרלוב לזוכה יעמוד השנה על שווי 40,000 ₪ תמיכת:
קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות
שידורי קשת
טרנס טייטלס
GO2FILMS


הזוכה לשנת 2016

יבין רובינשטיין
תלמיד מכללת מנשר לאמנות בת"א. נולד וגדל בקיבוץ איילון ב-1986.


יום נפלא לעלי הבננה
מסעה של הבננה הישראלית מגבול לבנון לליבה של עזה, מסע מורכב החושף את מציאות האבסורד הישראלית-פלסטינית.


A perfect day for banana leaves
Best Short - The Cinema South International Film Festival

In Israel, Near the Lebanese border, grow Bananas which destination is Gaza. They journey
through the Israeli landscape fromnorth to south and to the invisible neighbors across the wall


נימוקי השופטים:
"לאחר לבטים קשים החלטנו לבחור בהצעה "יום נפלא לעלי הבננה" של יבין רובינשטיין ממכלת מנשר לאמנות בת"א. אהבנו ונשבנו ברעננות, בהומור, בעסיסיות ובאהבת האדם המשתקפות בהצעה. אנחנו מקווים שיבין רובינשטיין יצליח לזקק את מורכבות החיים כאן, באמצעות דימוי יומיומי ונפלא כל כך כמו בננה".

לינקים לידיעות בנושא:
הארץ
אידיבי
פורום היוצרים הדוקומנטריים
כיכר השבת