David Perlov Fund 2015

תחרות ליצירה דוקומנטרית ע"ש דוד פרלוב 2015

אחת עשרה שנים מלאו מאז מותו של חתן פרס ישראל לקולנוע, הבמאי, דוד פרלוב, ושלב הגמר של תחרות קרן פרלוב ליצירה דוקומנטרית, מייסודם של שידורי קשת, קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות ומשפחת פרלוב, יתקיים במרכזו של אירוע ההוקרה השנתי לזכרו.

השנה נמנים בחבר השופטים העיתונאי אלון עידן, הבמאי והתסריטאי גבריאל ביבליוביץ, נציג קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות יואב אברמוביץ', מנהלת דוקו ואקטואליה של שידורי קשת עדי גרתי-נער, והעורכת והמפיקה, בתו של דוד, יעל פרלוב.


השנה נשלחו לתחרות כמאה הצעות מ-15 בתי ספר גבוהים לקולנוע ואמנות, מתוכם נבחרו חמש ההצעות הסופיות שיוצגו באירוע פיצ'ינג בערב ההוקרה לזכרו של פרלוב. הזוכה יוכרז באירוע ההוקרה השנתי לזכרו של דוד פרלוב שיתקיים ב-17 בפברואר בסינמטק תל אביב.

חמישיית הגמר - קרן פרלוב 2015:

  "היפה בנשים"
  של מיה צרפתי מהחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, המספר את סיפורן של האחיות ציטרון: הלנה הצעירה מבין האחיות שבתה את ליבו של פרנץ וונטש, קצין ה-SS, וכך הצליחה להציל את אחותה, רוזינקה, מתאי הגזים, אך לא את שני ילדיה.
  "ירושלים"
  של דניאלה שניצר ועומר שרון מבית הספר לאמנויות בצלאל. סרט אנימציה העוקב אחר בדיחי, התולה שלטים המבשרים על זמני כניסת השבת, והוא נבנה כולו מתוך שוטטות בעיר עם מצלמות וידאו שיראו את ירושלים הסמל לעומת ירושלים היומיומית.
  "מגמגם בשטף"
  של עידו חן ממכללת מנשר לאמנויות. סרט מסע של במאי הסרט שבהלך שירותו הצבאי שירת בתור מתשאל בשטחי הגדה המערבית. הבמאי חוזר לאותם מקומות ודמויות שפגש במהלך השירות.
  "החיים על פי אלכסנדריה"
  של רעיה ורדי טובול מביה"ס לקולנוע מעלה. הסרט מספר את סיפורה של אלכסנדריה, בחורה צעירה שעלתה מאוקראינה ומנגנת במדרחוב בירושלים, לצדו של איש חרדי המנגן בגיטרה ושר שירים של לד זפלין. הם גרים ביחד ומתפרנסים מהמטבעות שנזרקות אל נרתיק הגיטרה שלו.
  "הפרטיזן"
  של הדי גולדשמיט מביה"ס לקולנוע וטלוויזיה סם שפיגל. מספר את סיפור חייו של רומי כהן בן ה- 86, חסיד סאטמר, שהיה פרטיזן בזמן מלחמת העולם השנייה, וכיום הוא יושב ראש איגוד המוהלים של ניו יורק, והמוהל שמל הכי הרבה תינוקות בעולם.

תהליך הבחירה בתחרות מורכב משני שלבים. בשלב הראשון מועברות ההצעות שהוגשו לוועדת לקטורים אשר בוחרת מתוכם את חמש ההצעות הטובות ביותר. בשלב השני עולים הזוכים לגמר במסגרת אירוע הפיצ'ינג המסורתי העומד במרכזו של ערב ההוקרה השנתי לדוד פרלוב.

עם תום הפיצ'ינג יציג מיקי פולונסקי ממכללת מנשר לאמנויות את סרטו "בנין אחד וארבעים אנשים רוקדים" בהקרנת בכורה. הסרט מתחקה אחר בניין של הדיור הציבורי בבת ים, הממוקם מול היכל התרבות בעיר.

ערב הגמר של התחרות, המתקיים במסגרת אירוע ההוקרה המסורתי לדוד פרלוב, יכלול הקרנת קטעים מתוך "זכרונות משפט אייכמן" (1979) של פרלוב ומתוך "דוד פרלוב: דיוקן" (2014) של רות ולק.

קרן פרלוב מייסודם של קשת, קרן רבינוביץ לאמנויות ומשפחת פרלוב הוקמה בשנת 2004, כחודש לאחר מותו של דוד פרלוב, אשר יצירתו החשובה ביותר "יומן", אסופה של סרטים דוקומנטריים אשר צילם במשך 10 שנים, מהווה אבן יסוד של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. הקרן נוסדה במטרה לעודד ולתמוך בסטודנטים צעירים העוסקים ביצירה תיעודית ולשמר את משנתו הקולנועית של דוד פרלוב, שראה בעשייה הדוקומנטרית את תכלית חייו.

מענק קרן פרלוב לזוכה יעמוד השנה על שווי 40,000 ₪ תמיכת:
קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות
שידורי קשת
טרנס טייטלס
GO2FILMS


הזוכה לשנת 2015

מיה צרפתי

בת 29, נולדה בנתניה וגרה בתל אביב. בוגרת הסטודיו למשחק ניסן נתיב בת”א וסטודנטית לתואר שני בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב.

היפה בנשים

הסרט מספר את סיפורן של האחיות ציטרון: הלנה הצעירה מבין האחיות שבתה את ליבו של פרנץ וונטש, קצין האסאס, וכך הצליחה להציל את אחותה, רוזינקה, מתאי הגזים, אך לא את שני ילדיה.

The Most Beautiful Woman
American academy award winner – Best foreign student documentary

A tragic love story between Helena a young Jewish prisoner in Auschwitz and the SS officer
Franz Wunsch. The forbidden relationship resolved in Franz saving Helena's sister out from the
gas chambers, back into the living, but the sister's two children are left there to die

As of today, a surprising channel of communication opened between the SS officer’s daughter
and the children of Helena and Rosa. For the first time, they are willing to look bravely straight
into the past, and to unveil the silenced episodes in the life of their mothers

לינקים לידיעות בנושא:
וואלה
אידיבי
קולנוען