David Perlov Fund 2014

תחרות ליצירה דוקומנטרית ע"ש דוד פרלוב 2014

עשר שנים מלאו מאז מותו של חתן פרס ישראל לקולנוע, הבמאי, דוד פרלוב, ושלב הגמר של תחרות קרן פרלוב ליצירה דוקומנטרית, מייסודם של שידורי קשת, קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות ומשפחת פרלוב, יתקיים במרכזו של אירוע ההוקרה השנתי לזכרו.
קרן פרלוב מייסודם של קשת, קרן רבינוביץ' לאמנויות ומשפחת פרלוב הוקמה בשנת 2004, כחודש לאחר מותו של דוד פרלוב, אשר יצירתו החשובה ביותר "יומן", אסופה של סרטים דוקומנטריים אשר צילם במשך 10 שנים, מהווה אבן יסוד של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. הקרן נוסדה במטרה לעודד ולתמוך בסטודנטים צעירים העוסקים ביצירה תיעודית ולשמר את משנתו הקולנועית של דוד פרלוב, שראה בעשייה הדוקומנטרית את תכלית חייו.

השנה נמנו בחבר השופטים: העיתונאית לינוי בר גפן, הבמאי לאון פרודובסקי. אליהם הצטרפו כמדי שנה נציג קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות יואב אברמוביץ', נציג קשת, המנהל הקריאטיבי של קשת פורמטס, חגי לפיד, והעורכת והמפיקה, בתו של דוד, יעל פרלוב.

כמאה הצעות נשלחו השנה לתחרות מ- 15 בתי ספר גבוהים לקולנוע ואמנות, מתוכם נבחרו 5 הצעות שעלו לשלב הגמר אשר יתקיים השנה ביום א', 17.2.2014, בשעה 21:00 בסינמטק תל אביב.

תהליך הבחירה בתחרות מורכב משני שלבים. בשלב הראשון מועברות ההצעות שהוגשו לוועדת לקטורים אשר בוחרת מתוכם את חמש ההצעות הטובות ביותר. בשלב השני עולים הזוכים לגמר במסגרת אירוע הפיצ'ינג המסורתי העומד במרכזו של ערב ההוקרה השנתי לדוד פרלוב.

חמישיית הגמר - קרן פרלוב 2014:

  "בית האילמת", תמר קיי, סם שפיגל
  בלב חברון, על התפר שבין הצד הישראלי לפלסטיני, בבניין שננטש על ידי דייריו הפלסטינים, נותרו שניים: אם ובנה – היא, חירשת, הוא ילד מלא חיות, המתווך בינה ובין העולם, ומחוץ לבניין, מוצב צה"לי. הבמאית, צאצאית למקימי הישוב היהודי בחברון, תספר את סיפורה המורכב של העיר, דרך סיפורם של הבן ואמו.
  "בניין אחד וארבעים אנשים רוקדים", מיקי פולונסקי, מנשר
  מול היכל התרבות בבת- ים, ברח׳ מבצע סיני 20, שוכן בניין מסורג בטון. בתוך הבניין גרים אנשים. הם הזכאים של ״הדיור הציבורי״. הסרט יעקוב אחרי האנשים בבניין מיום שבת בחמש לפנות בוקר ועד הקונצרט האחרון בהיכל.
  "לצלם את אלוהים", נדן פינס, אוניברסיטת תל אביב
  חבורה של פליטי החברה הישראלית יוצאת לשחזר ולצלם סצנות ענק תנ"כיות במדבריות ארץ ישראל.
  "חצויה", שירי מנשה, מכללת אורנים
  לילה אחד הופרדה סחר אל-ג'לאד מחבריה ומבני דודיה האהובים ונאלצה לברוח מביתה. היא הספיקה לארוז כמה בגדים ואלבום תמונות, שלימים ישמש לה זיכרון ממשי מארץ מולדתה. את הדובי שלה שכחה מאחור. מאז היא חצויה בין ישראל ללבנון: שני עמים, שתי תרבויות, שני צדדים של גדר אחת.
  "חייט במה", ערן וולפסון, בית ברל
  אלון סבג הוא חייט מזמר, ביום תופר בגדים בעולם החדש ובערב שר בערבית בעולם הישן. בגיל 59 הוא מגיע עם חלומות גדולים. זאת השנה בה הוא ינסה להשלים את חלומו של אביו ויקטור שנפטר בגיל 60.

עם תום הפיצ'ינג של חמישיית הגמר, הציג הזוכה מהשנה שעברה, תום קלס, ממכללת ספיר, בהקרנת בכורה את סרטו "המסע אל הפלנטה האחרת" - סרט אנימציה המתאר את גיבוש זהותו ותודעתו החדשה של יחיאל די נור, כ-"ק.צטניק", מיום שחרור אושוויץ ועד לעדותו במשפט אייכמן.

מענק קרן פרלוב לזוכה יעמוד השנה על שווי 40,000 ₪ תמיכת:
קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות
שידורי קשת
טרנס טייטלס
GO2FILMS


הזוכה לשנת 2014

מיקי פולונסקי

בוגר מכללת מנשר לאומנויות. נולד בבת ים ב 1982 וגדל שם.

בניין אחד וארבעים אנשים רוקדים

הסרט עוסק בבניין של הדיור הציבורי בבת ים, הממוקם מול היכל התרבות בעיר. הסרט יעקוב אחר דיירי הבניין מיום שבת בחמש לפנות בוקר ועד הקונצרט האחרון בהיכל.

1 Building and 40 People Dancing
Best Documentary, Docaviv Film Festival

Across from the municipal music hall in Bat-Yam, there is a large, run-down concrete building.
It was built as part of the public housing project in the 50s, and most of the tenants have been
living there since. The gap between the two buildings is so much larger than the actual distance

צוות השופטים החליט להעניק את הפרס למיקי פולונסקי משום שהצעתו "מבטאת חזון רגיש ועדין על מצבה של ישראל השלישית והדחויה שנותרה לחסדיו של הדיור הציבורי שהולך ומתפורר. חבר השופטים מצא לנכון להדגיש את החשיבות והרלוונטיות של הנושא המובא בהצעה מתוך אמון שהשמעת קולם של דמויות נעלמות אלו, יכול להשפיע על סדר היום הציבורי".

לינקים לידיעות בנושא:
קולנוען
הארץ