David Perlov Fund 2013

תחרות ליצירה דוקומנטרית ע"ש דוד פרלוב 2013

תשע שנים מלאו מאז מותו של חתן פרס ישראל לקולנוע, הבמאי, דוד פרלוב, ושלב הגמר של תחרות קרן פרלוב ליצירה דוקומנטרית, מייסודם של שידורי קשת, קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות ומשפחת פרלוב, יתקיים במרכזו של אירוע ההוקרה השנתי לזכרו.

השנה נמנים בחבר השופטים העיתונאי ועורך ספרים שי פוגלמן, הבמאי והתסריטאי אורי סיון. אליהם יצטרפו כמדי שנה נציג קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות יואב אברמוביץ', מנהל הפיתוח של שידורי קשת, עמי גלאם, והעורכת והמפיקה, בתו של דוד, יעל פרלוב. גובה מענק הקרן יעמוד על שווי 40,000 ₪.

כמאה הצעות נשלחו השנה לתחרות מ- 15 בתי ספר גבוהים לקולנוע ואמנות, מתוכם נבחרו 5 הצעות שעלו לשלב הגמר אשר יתקיים השנה ביום א', 17.2.2013, בשעה 21:00 בסינמטק תל אביב.

    אני רושם באור של רמטין פורתי ועמית סדלינסקי מהחוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב. קורותיו של הצלם והבימאי, הלמר לרסקי (1871-1956), מסופרים באמצעות קטעי ארכיון מיצירותיו ודרך תחנות חייו, בארה"ב בתחילת המאה הקודמת, בגרמניה שלפני המלחמה, ובפלסטינה בה נקשר אל שורשי זהותו היהודית.
    התמונות שבאלבום של צירדה מניוב ממכללת ספיר. הגזענות, ההפליה, הקשיים והניצחונות הקטנים של עולי אתיופיה לישראל מסופרים דרך תמונות חייה של היוצרת, מילדותה באתיופיה ועד לחייה הבוגרים.
    המסע אל הפלנטה האחרת של תום קלס ממכללת ספיר. סרט אנימציה המתאר את גיבוש זהותו ותודעתו החדשה של יחיאל די נור, כ-"ק.צטניק", מיום שחרור אושוויץ ועד לעדותו במשפט אייכמן.
    יהדות, אסלאם והחיים שביניהם של נרדין דאהר ממכללת תל חי. הסרט מתאר את מציאות חייה המורכבים של בתיה, שהמירה את דתה בשם האהבה לאסלאם, התחתנה עם מוחמד ועברה לגור בלב שכונה ערבית בנצרת.
    קופסה כחולה של אביה כהן מבצלאל. עוקב אחר חיי דודו של הבמאי, מתקופת התבגרותו בשנות השישים בשכונת נחלאות בירושלים, דרך מסע הרפתקאות חובקות עולם במחוזות הסמים והמוזיקה ועד מותו בטרם עת שבור וחסר כל.

תהליך הבחירה בתחרות מורכב משני שלבים. בשלב הראשון מועברות ההצעות שהוגשו לוועדת לקטורים אשר בוחרת מתוכם את חמש ההצעות הטובות ביותר. בשלב השני עולים הזוכים לגמר במסגרת אירוע הפיצ'ינג המסורתי העומד במרכזו של ערב ההוקרה השנתי לדוד פרלוב.

עם תום הפיצ'ינג יציג רואי מעוז, ממגמת הקולנוע והתקשורת של סמינר הקיבוצים, בהקרנת בכורה את סרטו "שייח' מוראד" המתחקה אחר ההיסטוריה של בית הקברות שייח' מוראד בשכונת שפירא בדרום תל אביב.

ערב הגמר של התחרות, המתקיים במסגרת אירוע ההוקרה המסורתי לדוד פרלוב, יכלול הקרנת קטע מסרטו של דוד פרלוב "הגלולה" (1967), וכן קטעים מתוך "יומן" ו"יומן מעודכן" (1973-1999) בנושא הבחירות בישראל.

קרן פרלוב הוקמה בשנת 2004, כחודש לאחר מותו של דוד פרלוב, אשר יצירתו החשובה ביותר "יומן", אסופה של סרטים דוקומנטריים שצילם במשך 10 שנים, מהווה אבן יסוד של הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי. הקרן נוסדה במטרה לעודד ולתמוך בסטודנטים צעירים העוסקים ביצירה תיעודית ולשמר את משנתו הקולנועית של דוד פרלוב, שראה בעשייה הדוקומנטרית את תכלית חייו.

מענק קרן פרלוב לזוכה יעמוד השנה על שווי 40,000 ₪ תמיכת:
קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות
שידורי קשת
טרנס טייטלס
GO2FILMS


הזוכה

תום קלס

סטודנט שנה שלישית במכללה האקדמית ספיר. נולד בקיבוץ ניר דוד ב-1980 וגדל ברחובות.

המסע אל הפלנטה האחרת

דיוקן ויזואלי של המסע התודעתי שחווה הסופר יחיאל די-נור, "ק.צטניק", במהלך טיפול פסיכיאטרי בסם ההזיות L.S.D. בהולנד, 1976. הטיפול מחזיר אותו אל "הפלנטה האחרת" של אושוויץ, ובמהלכו, רואה די-נור את עצמו בדמותו של הקצין הנאצי אשר משלח אותו אל המשרפות. חוויה זו משחררת את די-נור מטראומת עברו המודחק, ובעקבותיה, ובסתירה מוחלטת לכתביו הקודמים, הוא מצהיר כי "לא השטן יצר את אושוויץ, אלא האדם". אך בשובו לביתו בתל אביב, עולה בו נבואת זעם קודרת לגבי העתיד. "אושוויץ", זועק די-נור, "הייתה רק חזרה גנראלית", כי אם לא נבין שהרשע הוא יצר אנושי, וקיים בכולנו, נמצא עצמנו בפתחה של השואה הבאה – השואה הגרעינית.

A Trip to the Other Planet
Best Short - The Cinema South International Film Festival

An animated portrait of the hallucinatory journey of consciousness experienced by
Jewish writer Yechiel De-Nur ("KaTzetnik 135633"), during a psychiatric treatment
with the hallucinate drug LSD, in the Netherlands, 1976. The treatment sends De-Nur
to revisit the "Other Planet" of Auschwitz, during which, De-Nur sees himself as the
Nazi officer who sent him to burn in the crematorium. This life-altering experience
releases De-Nur from his repressed traumas of the past, and engulfs him with new
prophecies of a dark possible future

לינקים לידיעות בנושא:
הארץ
YNET
קולנוען
סינמסקופ - יאיר רוה
פורום היוצרים הדוקומנטרים
אידיבי